טיפול בטראומה

אירוע טראומטי הינו מצב בו האדם נמצא בחוויה של איום על חייו או על חיי אחרים הקרובים אליו. מדובר לרוב באירוע מפתיע, אשר מעורר פחד גדול וכן תחושה של חוסר אונים. אירועים טראומטיים שכיחים הינם לדוגמא תאונת דרכים, שוד, פגיעה מינית, התעללות רגשית, אירוע טרור ואסונות טבע.

אנשים שונים עשויים לחוות את אותו אירוע באופן שונה. לכן, הגדרת אירוע כטראומטי אינה נובעת מעוצמת החומרה שלו, אלא מהאופן בו האדם חווה אותו. יש אנשים שיפתחו הפרעה פוסט טראומטית מאירועים שרבים אחרים מצליחים להתמודד איתם, ויש אחרים שיתמודדו היטב עם אירועים שמרבית האנשים היו חווים כטראומטיים.

לעיתים בעקבות חשיפה לאירוע טראומטי עשויה להתפתח הפרעה פוסט טראומטית. מדובר במצב בו האירוע הטראומטי ממשיך להשפיע על האדם באופנים הבאים:

ישנן דרכי טיפול יעילות לטיפול בהפרעה פוסט טראומטית (כגון EMDR, SEE FAR CBT, CBT ו-SE). מטרתן לאפשר עיבוד של החוויה הטראומטית וכן רכישת יכולת עצמית להפחתת החרדה והמצוקה הרגשית. תהליכים אלה כרוכים בחשיפה הדרגתית ומבוקרת לאירוע הטראומטי, תוך הקניית משאבים להתמודדות. כמו כן נעשית הבנייה מחדש של אמונות המטופל הקשורות לטראומה. במידה ועוצמת החרדה הינה גבוהה, ניתן במקביל גם להיעזר בטיפול תרופתי.

טיפולים

ליצירת קשר עמנו, נא מלאו פרטיכם: