הדרכת הורים

הדרכת הורים הינה תהליך בו ניתן ייעוץ וליווי להורים על ידי מטפל המיומן בכך. לרוב הדרכת ההורים נעשית במקביל לטיפול בילד, אך היא גם יכולה להתקיים לבדה. כלומר, הורים רבים פונים להדרכת הורים גם מבלי שאחד מילדיהם יהיה בטיפול.

הפנייה להדרכת הורים יכולה להיעשות מסיבות שונות. לעיתים כדי לקבל מידע בנושאים רגשיים והתפתחותיים, לעיתים כדי להתמודד עם בעיה מסוימת של אחד הילדים (למשל גמילה מחיתולים, קשיי שינה, התקפי זעם, מריבות בין אחים), ולעיתים כדי לבחון את דפוסי ההורות באופן רחב ומעמיק. המשותף לכל הסיבות האלה הוא ההבנה של ההורים שיש להם חלק מרכזי ביכולת לחולל שינוי חיובי בקשרים המשפחתיים או בהתמודדות של ילדיהם עם בעיות שונות.

בטיפול בהורות המטפל מסייע להורים בהתמודדות עם הקשיים הרגשיים של אחד הילדים, אשר בגינם הם פנו. הדבר נעשה על ידי הבנת הצרכים הרגשיים של הילד והמענה לו הוא זקוק מהם. פעמים רבות הדבר משלב גם התבוננת על דפוסי ההורות – הן הדפוסים המיטיבים אשר תורמים למענה נכון ומותאם לצרכי הילדים ולקשרים המשפחתיים, והן המקומות בהם ההורים מתקשים לענות בצורה מיטבית על צרכי הילדים. כמו כן הדרכת ההורים מסייעת להורים להתבונן בצורה מעמיקה יותר על הצרכים הרגשיים של חברי המשפחה השונים, הן הילדים והן ההורים עצמם, וללמוד כיצד ניתן לפעול, להגיב ולהתמודד באופן שנותן מקום לכלל בני המשפחה. במידת הצורך גם נלמדים כלים ספציפיים להתמודדות עם קשיים שונים, כגון פחדים של ילדים ובעיות שינה.

לעיתים מגיע להדרכת ההורים רק אחד מההורים, לרוב זה שמוטרד יותר מהבעיה או זה שפנוי יותר להגיע. אולם חשוב לדעת שנוכחות שני ההורים הינה חשובה. הנוכחות המשותפת מאפשרת להורים להבין את העמדה המיוחדת של כל אחד מהם על המתרחש במשפחה, וללמוד להתמודד יחד ובשיתוף פעולה, תוך הבנה האחד את השני ותמיכה וחיזוק האחד של השני.

חשוב לזכור כי ההורות הינה משימה מורכבת אשר משתנה לאורך השנים. הורות לילד צעיר דורשת דברים שונים מהורות לילד מתבגר או הורות לילד בוגר. כך, ההורים נדרשים להיות קשובים לצרכים המשתנים של הילדים, וזאת לצד מתן מקום לצרכים הנפרדים של ההורים עצמם וכן לדרישות הנוספות אשר עליהם להתפנות להן, כגון עבודה או משימות אחרות. הדרכת ההורים הינה אפוא מקום להתבוננות, למידה וחיזוק המענה ההורי, ותרומתה לבני המשפחה עשויה להיות רבה מאד.

טיפולים

ליצירת קשר עמנו, נא מלאו פרטיכם: