התקשרו: 077-9802751 | 077-9802704

טיפול בטראומה

טיפול בטראומה

טראומה היא מצב הנחווה כמסכן חיים עבור האדם או עבור הקרובים לו. המצב הטראומתי יכול להתרחש באופן חד פעמי ברצף של אירועים. תכונה נוספת של טראומה היא כי ארועי טראומה נוטים להתחבר אחד לשני וכך ייתכן מצב כי מספר ארועים שאינם קשורים זה לזה ייצרומצב טראומתי קשה יותר.
השפעת הארועים על הגוף והנפש של האדם תלויה בעצמת הארוע, ברמת המוכנות שלנו אליו, במספר הארועים ובמשאבים הנפשיים שלנו והתמיכה שאנו מקבלים מסביבתנו הקרובה לסיוע בהתמודדות עם האירועים.
חשוב לזכור כי טראומה היא תגובה נורמאלית לסיטואציה לא נורמאלית.
מצב של פוסט טראומה PTSD הוא הפרעת חרדה המתפתחת לאחר חוויתו של ארוע טראומתי. אנשים אשר מתמודדים עם פוסט טראומה יחושו פחד וחוסר אונים במצבים אשר מתקשרים אצלם לארוע הטראומתי.
באזורנו אנו חווים מצב של טראומה מתמשכת. אנו וילדינו מתמודדים עם מציאות בטחונית מסכנת חיים אשר גובה מחיר נפשי רב אצל ילדים ומבוגרים. המשכיותו רבת השנים של המצב גובה מחיר כבד ומקשה על הטיפול בסובלים ממצבי טראומה.
הצוות המקצועי שלנו צבר נסיון רב בטיפול במצבי טראומה במגוון כלים והצמיח מתוכו מומחים בעלי מוניטין עולמי בטיפול בטראומה. כיום, מטפל המרכז בנפגעי טראומה בפרויקט הארצי של מרכזי החוסן בעלות סמלית.

כלים שונים לטיפול בטראומה
צוות המטפלים במרכז הוא בעל ארגז כלים רחב בנושא הטיפול בטראומה. אנו משתפים פעולה עם המרכזים המשמעותיים בארץ ובעולם בנושא הטיפול בטראומה, ביניהם "משאבים" המרכז המוביל בנושא טראומה המנוהל על ידי פרופ' מולי להד ומרכז הפסיכודרמה אשר מטפלים ומלמדים את השיטות המרכזיות לטיפול בטראומה בארץ.

המטפלים שלנו רוכשים ידע וממשיכים להתעדכן בכל שיטות הטיפול האפקטיביות בנושא טראומה:

EMDR
שיטה אפקטיבית ביותר לטיפול בטראומה הפועלת באמצעות תנועות עיניים. התנועות מגרות את הפעילות בשתי האונות של המוח ומעבירות את המידע החווייתי של הטראומה- המתאפיינת בזכרון של תחושות, צלילים, ריחות וכדומה, ממידע חווייתי למידע מילולי , המאפשר עיבוד מחודש של הארוע או הארועים הטראומתיים.

SE
(SOMATIC EXPERIENCING) שיטה שפותחה ע"י ד"ר פיטר לוין, המתמקדת בפירוק האנרגיה אשר נצברת בגוף לאחר אירועים טראומתיים. ההנחה היא כי הטראומה נשארת במערכת העצבים ולא במקום הארוע.

SEE FAR CBT
מודל טיפולי שמטרתו החזרת המטופל לתפקוד, המתבסס על הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי לטיפול קצר במקרי טראומה. המודל משלב מספר גישות טיפוליות הנחשבות ליעילות במיוחד לטיפול בטראומה- SE, FANTASTIC REALITY והגישה הקוגניטיבית התנהגותית.

טיפול בילדים
ילדים חווים מצבים של טראומה בדיוק כמו מבוגרים. עם זאת, לעתים יביעו את החרדה שלהם בדרכים שונות- המנעות מיציאה מהבית, הרטבה בלילה או אחרים. במרכז שלנו נבנה מודל ייחודי לטיפול דיאדי בילדים צעירים מאד- מגיל שנה וחצי ועד שש אשר הינו אפקטיבי מאד לטיפול בילדים צעירים אלו אשר מתקשים להביע את חרדתם וחוסר האונים שלהם במלים. לילדים גדולים יותר ישנו מגוון רחב של כלים הכוללים תרפיה באומנות – טיפול במוזיקה, טיפול באומנות פלסטית, טיפול בתנועה ועוד.

טיפול במתבגרים
גיל ההתבגרות מתאפיין בשינויים רבים אשר באים לידי ביטוי גם במצבי רוח משתנים. לכן, אנו מתקשים לעתים להפריד ולזהות מצבי חרדה או טראומה אשר חווים המתבגרים בשנים אלו. לכן, אם אתם חושדים כי בנכם או בתכם סובלים ממצב טראומתי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ על מנת לסייע להם להתמודד טוב יותר.

טיפול במבוגרים
מבוגרים החווים טראומה יכולים להעזר במגוון כלים טיפוליים אפקטיביים. הצוות הטיפולי שלנו ממליץ על הגישה הטיפולית המתאימה לכל אדם, בהתאם לקשיים עמם הוא מתמודד ולהעדפותיו.

מצבי טראומה שונים
באזורנו אנו מרבים לדבר על טראומה מסיבות בטחוניות. עם זאת, חשוב לזכור כי קיימים מגוון ארועים אשר יכולים להשפיע על האדם, בהם: טראומה על רקע מיני, תאונת דרכים, טראומה משפחתית- גירושין, מצב כלכלי קשה או מוות של אדם קרוב.

לסיכום
אם אתם חוששים כי אתם או אדם קרוב לכם סובל מטראומה חשוב להקדים ולטפל במצב. טיפול מיידי בסמוך לזמן הארוע (ככל האפשר) הוכח כגורם משמעותי ביכולת ההחלמה ומניעת התפתחותה של תסמונת דחק PTSD. במקרים רבים נוכל לסייע בטיפול מוזל בהתמודדות עם טראומה.

התקשרו אלינו לקביעת פגישת התייעצות ראשונה!